☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Mevlit okumak bidat mıdır? Buna harcanan paranın fa­kirlere verilmesinin daha güzel olacağı söylenmektedir, bu doğru mudur?

Sorularla islamiyet-17->Cevap: Mevlit okumak, şu anda gördüğümüz şekliyle ilk müslü-manlarca bilinmiyordu. Onlar Hz. Peygamber'in doğumu anısına mev­lit okumak için özel bir zaman tayin etmeyi veya Hz. Peygamber'in do­ğum gününü kutlamayı düşünmemişlerdi. Çünkü Hz. Peygamber'in büyüklüğü onların gönüllerini ve akıllarını sürekli meşgul ediyordu. Fakat müslümanlar daha sonraları her sene Rebiu'l-Evvel ayında Hz. Peygamber'in doğum gününü kutlama adetiyle tanıştılar. Ayrıca gerek bu ayda gerekse diğer aylarda mutlu günler münasebetiyle mevlit oku­ma adetiyle de tanıştılar. Mevlithanlar Hz. Peygamber'in fiziki özellik­lerini, doğumu esnasındaki durumları ve daha başka şeyleri bir kaside şeklinde okumayı adet haline getirdiler.


Mevlit okumak ilk müslümanlarca bilinmeyen bir bidat olması­na rağmen yalan ve günahtan ve gayr-i meşru şeylerden uzak bir şe­kilde icra edildiği zaman herhangi bir sakıncası yoktur. Çünkü Rasû­lullah'ın (s.a) hayatında ölmüş gönülleri diriltecek ve onları iyiliğe ve hayra götürecek pek çok ibretler ve öğütler vardır. Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:


Sen yine de öğüt ver. Çünkü öğüt mü'mirilere fayda verir. (Zari-yat/55)


Sizin için Allah'ın Rasûlünde en güzel örnek vardır. (Ahzab/21) Biz sana en güzel kıssaları anlatıyoruz. (Yusuf/3)


Hz. Muhammed'in hayatının anlatılmasında pek çok ibretler var­dır, insanlara onun hayat hikayesini okuduğumuz zaman bu bir öğüt ve yönlendirme olur.


Önemli olan Hz. Peygamber'in hayatını anlatırken içerisine hura­feleri ve batıl şeyleri karıştırmamak, azaba ve cezaya maruz kalmamak için sadece sağlam bilgilere dayanmaktır. Çünkü Hz. Peygamber (s.a) Şöyle buyurmaktadır:


Kim benim adıma yalan uydurursa cehennemdeki yerine hazırlansın.


Mevlit okuyan kimseye ücret verilmesi haram değildir. Fakat bu ücretin fakirlere verilmesi daha faziletlidir. Bu, ahval ve şartlara göre farklılık gösteren bir durumdur. Bir şahsın, hem parayla mevlit okut­maya hem de fakirlere yardım etmeye gücü yetebilir.


Fakirlerin herhangi bir şeye ihtiyacı olsa ve bu ihtiyaçlarını gide­recek kimseyi de bulamasalar, zenginlerin de bu ihtiyacı gidermeleri bir zorunluluk haline gelmiş olsa o zaman bu paranın mevlit okuyucu­suna değil de fakirlere verilmesi daha uygundur. İşte bu gibi durumlar­da hüküm, durum neyi gerektiriyorsa ona göre verilir.

Bu Bölümdeki(17) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-17.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Soru: Mevlit okumak bidat mıdır? Buna harcanan paranın fa­kirlere verilmesinin daha güzel olacağı söylenmektedir, bu doğru mudur? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.