☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Şu ayetin anlamı hakkında bilgi verir misiniz? Mallarınızı sefihlere vermeyiniz!

Sorularla islamiyet-15->CEVAP: Allah Teâlâ şöyle buyurur:


Allah'ın geçiminize dayanak kıldığı mallarınızı sefihlere (aklı er­mezlere) vermeyin; o mallarla onları besleyin, giydirin ve onlara güzel söz söyleyin. (Nisa/5)


Burada sefihîer'le yetimler ve kadınlar[3] kastedilmiştir. Allah Teâlâ herhangi bir sefihe malın verilmemesini emretmektedir. Sefih, düşün­cesi, anlayışı ve ahlâkı bozuk kimse demektir. Böyle bir kimse malın­da güzel bir tasarrufta bulunamaz. Çünkü malın hayati bir önemi var­dır. Hayat onunla devam eder ve istikrar onunla sağlanır.


Kur'an-ı Kerim bu âyette mallarını dememiş, mallarınızı tabirini kullanmıştır. Çünkü bu sefihleri (aklı ermezleri) gözetip kollamakla yükümlü velilere hitabtır. Bu sefihlerin malları zayi olduğu zaman ve­lileri bu maldan sorumlu tutulurlar. Bu savurgan sefihlerin ihtiyaçları­nı karşılamak velilerinin görevidir. Sefihin boşa harcadığı mal, velinin malıdır, çünkü onun sorumlusu velidir. Müslümanların arasında müş­terek bir sorumluluğun bulunması vacibtir. Bu sebeple müslümanların iyilik, takva ve ıslah üzere yardımlaşmaları gerekir.


"O mallarla onları rızıklandırın" yani bu mallar kazanç temin et­sin ve çoğalsın diye onlarla ticaret ve üretim yaparak beslenmeleri ve geçimleri için uygun bir konuma getirin. Böylece onlar bu malın aslın­dan değil de kazancından harcamış olurlar. Ayette sözü edilen rızık, yemeyi, barınmayı, evlenmeyi ve giyinmeyi kapsar. "Onları giydirin" denilerek âyette bunlardan sadece giyim konusu zikredilmiştir. Çünkü insanlar bu konuda zaman zaman dikkatsiz ve ihmalkar oluyorlar.


Ve onlara güzel söz söyleyin...


Ayetin metninde maruf diye geçen güzel söz, saygın ruhların tanı­dığı ve alışık olduğu sözdür. Maruf/güzel söz, gönül yapmayı, iyi ve uygun olanın ne olduğuna akılları erdirmeyi kapsadığı gibi, etkili ve yönlendirici konuşmayı ve sefihe öğrenmesi gereken şeyleri öğretme­yi de kapsar. Bu güzel, ıslah edici ve faydalı sözleri söylemek de velinin görevlerine dahildir. Veliler, yetimler büyüyünceye ve akılları erin­ceye kadar hem onların mallarım muhafaza edip çoğaltırlar, hem bu maldan onların ihtiyaçlarını karşılarlar, hem de onlara güzel sözler söylerler.

Bu Bölümdeki(15) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-15.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Şu ayetin anlamı hakkında bilgi verir misiniz? Mallarınızı sefihlere vermeyiniz! Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.