☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Bazı müslümanlar Hz. Peygamber'fn kabrinin (Ravza-yı Mutahhara'nm) resmini (evlerinin) Medine yönündeki bir duvarına ası­yor, namazlarını bitirdikten sonra bu resme doğru yönelerek Hz. Pey-gamber'e salavat getiriyorlar. Bunun dindeki hükmü nedir?

Sorularla islamiyet-15->Cevap: Böyle bir şey İslâm'da bidat sayılan işlerdendir. Çünkü bu ne Hz.Peygamber'in zamanında, ne raşit halifeler zamanında, ne de sa­habe ve tabiiler zamanında bilinmektedir. Halbuki onlardaki Peygam­ber sevgisi diğer müminlerden çok daha kuvvetli idi. Bununla beraber Hz. Peygamber'e olan sevgi ve saygılarını ifade etmek için bu tür bi-datlara asla tevessül etmemişlerdir.


Bir müslümanın dinin hükümlerinde değişiklik yapmasının, iba­det cinsinden bile olsa ona bir ilave yapmasının asla caiz olmadığında ittifak vardır. Mesela namazın farzlarından olan rekatlarına bir rekat daha ilave edilmesi caiz değildir. Yine bayram günü oruç tutmak caiz değildir. Halbuki oruç aslında meşru bir ibadettir.


Ali ibn el-Huseyn'den rivayet edildiğine göre o, Hz. Peygamber'in (s.a) kabrinin yanındaki bir deliğe gelerek oradan girip dua eden bir adama şahit olur. Onu engeller ve şöyle der: "Size babamdan, babamın da dedemden, dedemin de Allah Rasûlünden (s.a) duyduğu bir hadisi nakledeyim: "Benim kabrimi bir dua mahalli haline getirmeyin, evle­rinizi de kabirler haline getirmeyin. Sizin göndereceğiniz salat ü selam nerede olursanız olun bana ulaşır.1'


Başka bir rivayette şöyle buyurulur:


Benim evimi bir dua mahalli, kendi evlerinizi de kabirler haline getirmeyin. Peygamberlerinin kabirlerini mescit haline getiren Yahudi ve Hristiyanlara Allah lanet etsin. Bana salavat getirin. Çünkü nerede olursanız olun sizin salavatınız bana ulaşır.


Fakihlerin belirttiklerine göre duada sünnet olan, kıbleye yönel­mektir. Kıble ise Kabe'dir. Allah Teâlâ Bakara sûresinde şöyle buyurur:


Yüzünü Mescid-i Haram'a doğru çevir. Nerede olursanız olunuz yüzünüzü Mescid-i Haram'a çevirin. (Bakara/150)


İbn'ul-Kayyım'm naklettiğine göre İmam Mâlik, Rasûlullah'm kabrinin yanına gelir, ona selam verir, sonra sırtını kabrin duvarına dayar ve öyle dua ederdi. Böylece (dua esnasında) kıbleye yönelmiş olurdu.


Ayrıca, sualde söz konusu edilen şeyi yapmak, gayr-i müslimlere benzemek demektir. Onlar mabetlerine resimler asarlar ve o resimleri takdis ederler. Böyle bir benzerliği İslâm onaylamaz.


' Bu sebepledir ki böyle bir şeyi yapan kimsenin bunu terketmesi ve sadece Allah'a ibadet etmesi gerekir. 

 

Bu Bölümdeki(15) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-15.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
 

Soru: Bazı müslümanlar Hz. Peygamber'fn kabrinin (Ravza-yı Mutahhara'nm) resmini (evlerinin) Medine yönündeki bir duvarına ası­yor, namazlarını bitirdikten sonra bu resme doğru yönelerek Hz. Pey-gamber'e salavat getiriyorlar. Bunun dindeki hükmü nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.