☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Havariler S: Havariler kimlerdir? Onlara niçin böyle bir isim verilmiştir?

Sorularla islamiyet-7->CEVAP: Cenab-ı Hak Maide suresinde şöyle buyurmuştur:


Hani Havarilere: "Bana ve Peygemberim'e iman edin" diye ilham etmiştim. Onlar da: "Biz iman ettik, bizim Allah'a teslim olmuş kimseler (müslümanlar) olduğumuza sen de şahit ol" demişlerdi." (Maide/111)


Saf suresinde de şöyle buyuruyor:


Ey iman edenler! Allah'ın yardımcıları olun. Nitekim Meryem oğ­lu İsa Havarilere: "Allah'a giden yolda benim yardımcılarım kim­dir?" demişti. Havariler de: "Allah yolunun yardımcıları biziz" demişlerdi. İsrailoğullarından bir zümre inanmış, bir zümre de in­kar etmişti. Nihayet biz inananları düşmanlarına karşı destekledik. Böylece üstün geldiler. (Saf/4)


Havâriyyun kelimesi, Havarinin çoğuludur. Havari kelimesi söz­lükte gizli olsun açık olsun ihiaslı (içten bağlı) davranan kimse de­mektir. Bu kelimenin aslı beyazlık, arı-duruluk ve temizlik anlamları­nı da içerir.


Bazı âlimler, havarilerin genellikle peygamberi'ne iman ve itaat etmekte ihiaslı davranıp onlara uyan kimseler olduğunu söylemişlerdir.


Yukardaki ayetlerde geçen havarilerden maksat Hz. İsa'ya yar­dımcı olan kimselerdir. Yani bu kimseler Hz. İsa'nın rabbinin katından getirdiği dinine yardımcı olmuşlardır.


Bu yardımın savaş yoluyla olması şart değildir. Çünkü dine inan­mak, dini yaşayarak uygulamak ve (başkalarını) dine çağırmak, Yüce Allah'ın da bildirdiği gibi bir çeşit yardımdır.


Bu havarilerin en ihiaslı kimseler olduğu ve insanların giysilerini temizledikleri söylenmiştir.


Bazıları bunların avcı kimseler olduğunu söylemiştir. Kimileri bu avcılığın (inanç yönünden) şaşkın kimseleri yakalayıp hak olan yola çağırmak olduğunu söylemiştir.


Bazıları da bu kimselerin, sözleri ile insanlara dini ve ilmi öğrete­rek onları temizlediklerini söylemiştir.


Kur'an bu havarilerin sayısı hakkında bir bilgi vermemiştir. Nite­kim bizim bunlarını sayılarını araştırmamız da gerekli değildir.


Burada Önemli olan Kur'an'ın bu kimselerin özelliklerini bildir­miş olmasıdır. Ki bunlar Allah'ın dininin ve Peygamberi'nin yardımcı­larıdır. Onlar kendilerinin Allah'a teslim olmuş olduklarına tanıklık et­miş, imanda ihiaslı olmuş, Allah'a boyun eğmiş kimselerdir.


Ayrıca Kur'an, bu kimselerin kesin iman sahibi olup Allah'ın yar­dım ve desteğine mazhar olduklarını bildiriyor.


Hz. Peygamber, değerli sahabi Zübeyr b. Avvâm hakkında şöyle buyurmuştur:


Halazadem Zübeyr benim Havârimdir Bir başka hadisi de şöyledir:


Her peygamberin bir havarisi vardır. Benim havarim de Zü-beyr'dir.


Yani o benim ve İslâm davasının yardımcısıdır.

Bu Bölümdeki(7) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-7.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Havariler S: Havariler kimlerdir? Onlara niçin böyle bir isim verilmiştir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.