☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Şa'bi'nin Şakası S: Bir kimse arkadaşları ile şakalaşıyor bir yandan Şa'bi'nin şakalarını anlatıyordu. "Kim bu Şa'bi?" diye sorduğumda: "O, müslü­manların meşhur imamlarından (büyük bir âlim)dir" cevabını verdi. Büyük bir âlim nasıl böyle şakacı olur?

Sorularla islamiyet-7->CEVAP: Yüce Allah hayatı, bizlerin bedbaht olması için yaratma­mıştır. Bilakis, Allah hayatta mutlu olmamızı diler.


Allah kullarının sağlıklı, varlıklı, güçlü, temiz ve suçsuz olmala­rını diler. Bu özelliklere sahip olmak onların ilim sahibi, evliya ve ehl-i takva olmaları ile çelişmez.


Cenab-ı Hak kullarının üzüntülü ve bahtsız olmalarını istemez. Kullarının mutlu ve sevinçli olmalarını diler.


İnsanın gülmesini, hayata tebessümle bakmasını engelleyen bir durum yoktur. İnsan çoluk çocuğu ile şakalaşır, arkadaşları ile latifeli konuşmalar yapar. Yeter ki yaptığı şakada, söylediği espri ve latifede kötü bir şey olmasın.


Hz. Peygamber bile şakalaşmıştır. Yerine göre tebessüm etmiş ve gülmüştür.


Kur'an'da peygamberlerin, ehl-i takva ve büyük kimselerin gül­düğüne dair ifadeler vardır. Ümmet-i Muhammed'in büyük imamla­rından, fakih ve âlimlerinden meşhur kimselerden zühd ve takvaları­na rağmen güzel şakalar, tatlı espriler yapanlar olduğu bilinmektedir. Onların bu halini hasta veya kısa akıllı olanların dışında ayıplayan ol­mamıştır.


Üzerinde konuştuğumuz Şa'bi deniz gibi bir âlim, herkesin bilgi­sine hayran kaldığı bir allâme'dir.


Şa'bi'nin adı Âmir b. Şerâhil b. Ma'bed eş-Şa'bi, künyesi Ebu Amr'dır. Şa'bi takva, anlayış, yakın ve bilgide örnek gösterilen bir kimsedir.


Güzel sözlerinden bazıları şunlardır:


Fakih, ancak Allah'ın yasakladıklarından kaçan kimsedir. Âlim de Allah'tan korkan kimsedir.


İnsanlar uzun bir süre dinleri ile yaşadılar. Sonunda dinin etkisi kay­boldu. Sonra mürüvvet ile yaşadılar. Mürüvvetin de etkisi kalmadı. Sonra utanma duygusu ile yaşamaya başladılar. Bu da epey devam etti. Sonunda utanma da kalmadı. Sonra korku ve ümitle yaşamaya başladılar. Bundan sonra gelecek günler daha (kötü ve) zordur.


Birgün Şa'bi evinde eşi ile birlikte bulunuyordu. Eve bir adam gel­di. Adam: "Şa'bî hanginiz?" diye sordu. (Adamın anlayışsızlığı karşı­sında Şa'bi) hanımını göstererek: 'İşte şu!' dedi.


Bir keresinde Şa'bi va'z ediyordu. Konuşma sırasında: "Sahur ye­meği yeyiniz. (Sahur için yiyecek bir şey bulamazsanız) parmağınızı toprağa banıp onu yalayınız" rivayetine yer verdi. Dinleyenlerden biri: "Hangi parmağımızı efendim?" diye sordu. Şa'bi ayak parmaklarından birini gösterip 'bunu!' dedi.


Bir va'zında abdest alırken parmaklarla sakalı hilallemenin sünnet olduğundan söz etti. Dinleyicilerden birisi: "Korkarım ki sakalın dibi­ne ıslaklık ulaşmaz" dedi. Bunun üzerine Şa'bi şöyle cevap verdi: "O halde sen sakalını akşamdan suya yatır!"


Değerli okuyucu, soruda söz konusu edilen kişinin Şa'bi'ye karşı ne kadar kaba ve dar görüşlü davrandığını görüyorsun. Oysa Şa'bi na­sıl güzel davranılması gerektiğine dikkat çekmekten geri durmuyor. Şa'bi'den ve şakasıyla dini ve ahlakı sıkıntıya sokmayan herkesten Al­lah razı olsun.

Bu Bölümdeki(7) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-7.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Şa'bi'nin Şakası S: Bir kimse arkadaşları ile şakalaşıyor bir yandan Şa'bi'nin şakalarını anlatıyordu. "Kim bu Şa'bi?" diye sorduğumda: "O, müslü­manların meşhur imamlarından (büyük bir âlim)dir" cevabını verdi. Büyük bir âlim nasıl böyle şakacı olur? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.