☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Mürcie Mezhebi -S: Mürcie mezhebi hakkında bilgi verir misiniz?

Sorularla islamiyet-7->C: Mürcie, müslümanın benimsemesi, alaka göstermesi asla caiz olmayan bir mezheptir.


Mürcie kelimesi İrca kökünden gelir. Bu kelimenin iki anlamı vardır:


Birincisi ertelemek ve mühlet vermek demektir. "Filan kimse şu işi yarına irca etti" cümlesinde irca işi vaktinden geriye bıraktı, ertele­di anlamındadır. Nitekim bu mezhebin inancını benimseyenler dinin emir ve yasaklarına uymayı imandan geriye ertelerler. Yani, dinin emir ve yasaklarına uymadan da iman gerçekleşir ve kemâle erer derler.


İkincisi, insanı yapacağı işten affetmek, (yapmasan da olur) de­mektir. Nitekim bunlar "İmanı olan kimseye günah zarar vermez" de­mektedirler. Gene bunlara göre büyük günahlardan -bu günah tehlike­li de olsa- birini işleyen kimse ne cennetlik, ne de cehennemliktir. Onun ne olduğuna dair hüküm kıyamete ertelenmiştir.


Bu mezhebe ait fikirleri ilk defa ortaya atan Gaylan ed-Dimeşkî ve ona tâbi olanlardır. Bu mezhebin kollarından biri Yûnus b. Avn adında birinin adıyla anıldığı için Yunusiyye'dir.


Bunlara göre (ibadet ve) tâat imandan değildir. Onu yapmamak imanın gerçeğine zarar vermez. Mü'min cennete yaptığı amel ve tâat-ları ile değil, ihlas ve sevgisi ile girer.


Mürcie'nin bir kolu da Ubeyd'ul Müteib adında birine nisbetle Ubeydiye'dir.


Bunlar "Kul tevhid (Allah'ın bir olduğu inancı) üzerine ölürse iş­lediği günahlar ve kötülükler ona zarar vermez" derler.


Bunlara göre -hâşâ- Allah, insan suretinde imiş? Allah bunların söylediğinden yücedir.


Mürcie'nin bir şiiğer kolu da öassan b. Ebân el-Kûfi isminde biri­ne nispet edilen Ğassaniye'dir.


Ğassan şöyle diyor: 'İman, Allah'ın indirdiğine ve Peygamber'in getirdiğine toptan inanmaktır. Tafsilatlı olarak inanmak değildir.


Müslümanın bu ve diğer fesat unsuru sapık mezheplere ilgi gös­termemesi gerekir. Müslüman Kur'an'a ve Hz. Peygamber'in hadisleri­ne başvurur. Ayrıca selef-i sâlihin'in yolundan giderek onlara uyar. Ce-nab-ı Hak şöyle buyuruyor:


Her kim Allah'a bağlanırsa, kesinlikle doğru yola iletilmiştir. (Al-i İmran/101)


 

Bu Bölümdeki(7) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-7.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Mürcie Mezhebi -S: Mürcie mezhebi hakkında bilgi verir misiniz? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.