☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Hutaye Müslüman Mı? S: Hutaye adında bir şair var. Bu şaire niçin böyle bir ad ve­rilmiştir? Bu zât müslüman mıdır, yoksa kâfir midir?

Sorularla islamiyet-7->CEVAP: Hutaye muhadramdır, yani cahiliye dönemine de İslâmi­yet dönemine de yetişmiştir. Adı Cervel b. Evs b. Mâlik'dir. Her zaman kendisinin ayrı bir kabilenin mensubu olduğunu söylerdi. Sanki baba­sı belli olraayan bir kimse gibi imiş. Anasına babasının kim olduğunu sormuş. Kadıncağız çelişkili, karmaşık şeyler söylemiş. Bunun üzeri­ne anasına kızan Hutaye onu terk etmiş. Söylenildiğine göre bir şiirle annesini hicivetmiş. Aşağıdaki şiir bunun örneğidir:


Cezanı versin Allah, kocakarı!


Dilerim başkaldırsm ona evlatları.


Git başımdan, gözümden kaybol


Senden dünyayı Allah kurtarsın


Bir sır verildiyse sana ona sahip ol


Dırdır eder sır tutmazsın, murdardın!


Ebu'l-Ferec Isfehani onun hakkında şu bilgileri veriyor:


Hutaye hırslı, (başkalarından) çok isteklerde bulunan, ısrarcı, kali­tesiz bir kişiliği olan, kötülüğü çok iyiliği az olan, cimri, çirkin, paspal, soyu belli olmayan, dini hayatı da iyi olmayan bir kimse idi.


Rivayet olunduğuna göre Hutaye müslüman olmuş, sonra dinden dönüp mürted olmuştu. Ne kadar tuhaftır ki dininden dönen, hayatı bo­yunca kötü ve kalitesiz bir yaşantısı olan bu adam, tarihçilerin rivayet ettiğine göre şöyle bir beyte de şiirinde yer vermiştir:


Kim hayır işlerse mükâfatı olmaz yok, İnsanlarla Allah arasında bunun örneği çok.


Gene enteresandır ki aşağıda vereceğimiz takva ile ilgili beytler de ona aittir.


Rivayet olunuyor ki Ubeydullah b. Şeddat ölüm döşeğinde iken oğlu Muhammedi çağırıp ona bir takım vasiyetlerde bulunarak şöyle demiştir: "Oğlum! Ölüm davetçisi pençesini (benden) çekmiyor. Giden geri gelmiyor. Kim (dünyada) kalsa sonunda ölüme gidecek. Oğlum! Sence işlerin en değerlisi gizlide ve açıkta takva (Allah korkusu), Al­lah'a şükretmek, doğru söz ve doğru niyet olsun. Çünkü şükür nimeti artırır. Takva da azıkların en hayırlısıdır. Nitekim Hutaye şöyle diyor:


Mutluluk değildir bence, malı toplamak


Mutlu eder insanı takva üzere olmak


Takvalı yaşarsan hayırlı azık edinirsin hayatında


Ne kadar çok takva olursan ecrin artar Allah katında


Gelecek yakındır, yok ondan kurtuluş.


Geçmiş ise mazide kalır, artık mazi olmuş.


Allah'ın yarattıkları (şüphe yok ki) çeşit çeşittir.


 

Bu Bölümdeki(7) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-7.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Hutaye Müslüman Mı? S: Hutaye adında bir şair var. Bu şaire niçin böyle bir ad ve­rilmiştir? Bu zât müslüman mıdır, yoksa kâfir midir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.