☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Bir işe besmele ile başlamak niçin sünnettir?

Sorularla islamiyet-19->Cevap: İmam el-Kurtubî, -Mâliki mezhebinin imamlanndandır.— tefsirinde şöyle demektedir:


Yemek, içmek, hayvan boğazlamak, temizlik yapmak/ab dest ve gusül almak, eşiyle ilişkiye girmek gibi her işin başında besmele çekmek, yani "bismillahirrahmanirrahim" demek sünnettir. Allah Teâlâ Maide sûresinde şöyle buyurmaktadır:


Avcı hayvanların sizin için tuttuklarını yiyin ve üzerine Allah'ın adını anın. Allah'tan sakının, doğrusu Allah hesabı çabuk görür. (Maide/4)


En'am sûresinde de şöyle buyurur:


Allah'ın âyetlerine inanıyorsanız, üzerine Allah'ın adının anılma-dığı kesilmiş hayvanları yemeyin. Bunu yapmak, Allah'ın yolun­dan çıkmaktır. (En'am/118)


Hûd sûresinde ise şöyle buyurulur.


(O geminin) yürümesi ve durması Allah'ın ismiyledir. (Hud/41)


Rasûlullah (s.a) şöyle buyurur:


Besmele çekerek kapını kapat. Besmele çekerek kandilini söndür. Besmele çekerek kabını ört ve besmele çekerek su kabının ağzını sıkıca bağla.


Yine Hz. Peygamber (s.a) şöyle buyurur:


Sizden biriniz eşine yaklaştığı zaman şöyle der: Bismillah, Alla-hım, şeytanı benden uzaklaştır, bize lütfedeceğin çocuğumuzdan da onu uzaklaştır. Şeytan aralarına girse bile çocuğa ebediyen za­rar veremez.


Hz. Peygamber (s.a) Amr ibn Ebi Seleme'ye şöyle dedi: Evladım! Besmele çek, sağ elinle ve sana yakın olan taraftan ye. Hz. Peygamber başka bir hadisinde de şöyle buyurdu:


Şüphesiz ki şeytan besmele çekilmeden yenen yemeği kendisine helal kılar.


İslâm, Allah'ın ismiyle bereketlenmek ve daima O'nun rızasını gö­zetmek için besmele çekilmesini mendub kılmıştır/teşvik etmiştir.    Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷


📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Bir işe besmele ile başlamak niçin sünnettir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.