☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: "İslâmî ilimler" sözüyle ne kasdediliyor?

Sorularla islamiyet-19->Soru: "İslâmî ilimler" sözüyle ne kasdediliyor?
Cevap: İslâmî ilimler Kur'an'ın nazil olmasıyla gelişen bütün Ara­bi ilimlerdir. Bunların başında "Kur'an ilimleri" gelir.

Bu ilimlerden biri "Tefsir İlmidir". Bu Kur'an ayetlerini açıklar, Allah'ın yüce kitabından ibretler devşirir. Bu da iki kısma ayrılır: Biri Rasûlullah, sahabe ve tabiinden yapılan rivayetlere dayanan rivayet tefsin, diğeri de dirayet tefsiri'dir.

Yine İslâmî ilimlerden biri de "Hadis İlmidir" Bu da Rasûlullah'ın söz, fiil ve onayladığı durumlar ile ilgilidir. Bundan dini hükümler çı­karılır. Çünkü hadis veya sünnet Kur'an'dan sonra ikinci müracaat kaynağı olarak kabul edilir.

Yine İslâmî ilimlerden birisi de "Fıkıh ilmidir" ki, bu ilim, şer'i hükümleri delillerle açıklar. Bu hükümler de mükellef olan müslümanların amel ve ibadetleridir.

Usul-i fıkıh ilmi de İslâmî ilimlerden sayılmıştır. Fıkhî hükümleri açıklamak ve yeniden hükümler ihdas edebilmek için bu ilme baş vu­rulur. Usul-i fıkıh ilmi fıkıh ilmine hizmet eder. Çünkü fıkhi hükümle­ri anlamada usul-i fıkıh fakihin önünü aydınlatır. Delilleri tertip etmek, hüküm çıkarmak ve kıyasta sağlam yolu bulabilmek için usul-i fıkıh gereklidir.

İslâmî ilimlerden biri de "belagat ilmidir." Bu ilimde maani ve be­yan vardır. Bununla Kur'an-ı Kerim'in icaz yönleri anlaşılır.

"Siret-i Nebeviye" de îslâmî bir ilimdir. Rasûlullah'ın sireti, haya­tı çok önemlidir. Zira vahyi alan, en iyi anlayan ve bilfiil tatbik eden odur. Adeta o, canlı bir Kur'an'dır. O'nun sireti sayesinde birçok ayeti doğru anlayıp doğru tatbik etme şansına ulaşırız.Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: "İslâmî ilimler" sözüyle ne kasdediliyor? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.