☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Sorularla İslam->Bir müslümanın Allah'tan başkasına yemin etmesi caiz midir? Mesela velilerle ve bunlara benzer şeylerle yemin etmek caiz olur mu?

Sorularla islam-19->Bir müslümanın Allah'tan başkasına yemin etmesi caiz midir? Mesela velilerle ve bunlara benzer şeylerle yemin etmek caiz olur mu?


Cevap:İslâm öğretisinden anlaşıldığı kadarıyla Allah'tan (c.c) başka şeylerle yemin etmek caiz değildir. Ya Allah'la ya da O'nun bir sıfatıyla yemin edilebilir. Çünkü yemin büyüklüğün alameti olan bir şeyle yapılır. Gerçek büyük ve azamet sahibi ise ancak Allah'tır. Rasû-lullah (s.a) şöyle buyuruyor:

Allah, babalarınızla yemin etmekten sizi sakındırıyor. Kim yemin etmek istiyorsa, Allah'la yemin etsin, ya da sussun.

Yemin eden yalnız Allah'la yemin etsin. Babalarınızla yemin etmeyin.

Abdullah b. Ömer (r.a) bir adamın: "Hayır, Kabe hakkı için" diye yemin ettiğini duyunca, şöyle dedi: Allah'tan başkası adına yemin et­meyin. Çünkü Rasûlullah'ın şöyle dediğini duydum:

Allah'tan başkası adına yemin eden kişi, kâfir ve müşrik olur.

Bu hadis Allah'tan başkası başkası adına yemin etmenin nefrete mucib bir şey olduğunu veya yemin eden kişinin, küfre ve şirke düş­müş olacağını bildirmektedir.

İbn Teymiyye'nin Muhtasar'ül-Fetava ei-Mısriye isimli kitabında şu hadis zikredilmiştir:

Kim illa da yemin edecekse Allah'la yemin etsin veya sussun. Al­lah'tan başkası adına yemin eden müşrik olur.

Bundan sonra İbn Teymiyye şöyle diyor:

Hiç kimsenin bir melekle, bir peygamberle veya başka bir şeyle yemin etmesi uygun olmaz. Ancak Allah'ın bir ismiyle veya bir sıfatıy­la yemin edilebilir.

Yine şöyle bir rivayet vardır:

Kim meçhul bir şeyle veya bir mahlukla yemin ederse kötülük yapmış olur. Ancak Allah'ın bir sıfatını kastederse mesela: Al­lah'ın emaneti veya Allah'ın ismeti hakkı için derse bu caiz olur.

Allah'tan başkasına yemin etme hususunda iki görüş vardır. Bun­lardan biri haram, diğeri mekruh olduğudur. Ancak doğru olan haram olmasıdır. Fakat Rasûlullah'la yemin etmek hususunda ihtilaf edilmiş­tir. Allah'tan başkasıyla yemin etmek kerih görüldüğü gibi, çok yemin etmek de kerih karşılanmıştır.

Bunlardan anlaşılıyor ki, bir müslümanın bir veliyle yemin etme­si caiz değildir. Kişi illa da yemin edecekse ya Allah'ın ismiyle ya da

O'nun sıfatlarından bir sıfatla yemin etmesi gerekir         Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Sorularla İslam->Bir müslümanın Allah'tan başkasına yemin etmesi caiz midir? Mesela velilerle ve bunlara benzer şeylerle yemin etmek caiz olur mu? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.