☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Âlemin Kelimesinin Anlamı SORU: Kur'an-ı Kerim: "Hamd, âlemlerin rabbi Allah'a mahsus­tur" diyor. Kaç tane âlem vardır. Bunlar nedir?

Sorularla islamiyet-10->CEVAP: İmam Kurtubi el-Câmi li Ahkâm'il-Kur'an isimli eserinde "Hamd, âlemlerin rabbi Allah'a mahsustur" âyetini tefsir ederken el-âlemîn kelimesinin anlamı üzerindeki görüşleri şöyle zikrediyor:


Âlem kelimesinin çoğulu olan âlemin, Allah Teâlâ'nm dışındaki var olan her şeydir. Bir görüşe göre bütün zamanlarda yaşayanlar âlem diye isimlendirilmişlerdir. Bir görüşe göre cinler, insanlar, melekler ve şeytanlardır. Bir görüşe göre yeryüzünde hareket eden bütün canlılardır.


Kurtubi bu meyanda Ebû Said el-Hudri'nin şu sözünü nakleder: "Allah Teâlâ'nın kırk bin âlemi vardır. Doğusundan batısına kadar dün­ya bir âlemdir."


Kurtubi diğer görüşleri de zikrettikten sonra şöyle demiştir:


Bu görüşlerin içinde birinci görüş en doğru görüştür, yani alemler, Allah Teâlâ'nm dışındaki var olan herşeydir. Bunların herbirine âlem ismi verilmiştir. Çünkü âlem, alamet gibidir, kainatın bir ya­ratıcısının ve idarecisinin bulunduğuna delalet eder.


İmam er-Râzi, bu âyeti tefsir ederken Allah'ın dışındaki her şeyin âlemin (âlemler) diye isimlendirildiğini ifade eder. Bunlardan herbir bölümün âlem diye isimlendirilmesinin sebebi, Allah'tan başka her şe­yin Allah'ın varlığına delalet etmesidir. Bu âlemlerden bazıları şunlar­dır: Yıldızlar ve gezegenler gibi gök cisimleri âlemi, toprak su, hava, ateş, bitkiler, madenler ve canlılar gibi yeryüzü cisimleri âlemi, feleki ruhlar, mukaddes ve temiz ruhlar (melekler) gibi ulvî ruhlar alemi, süf-lî ruhlar alemi. Süflî ruhlar da ya salih cinler gibi hayırlı cinsten olur, ya da şeytanlar gibi kötü ve habis olur.


İmam er-Râzi diyor ki:


Allah Teâlâ onları yokluktan varlığa çıkardığı için alemlerin ila­hıdır, onların varlıklarını devam ettirdiği için de alemlerin rabbidir.


Alemin kelimesinden neyin kastedildiğini ve âlem kelimesinin ne anlama geldiği herhalde anlaşılmıştır.

Bu Bölümdeki(10) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-10.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Âlemin Kelimesinin Anlamı SORU: Kur'an-ı Kerim: "Hamd, âlemlerin rabbi Allah'a mahsus­tur" diyor. Kaç tane âlem vardır. Bunlar nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.