☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Ücretle Kur'an Okumak SORU: Ücretle Kur'an okumak caiz midir? Şeriatta buna dair bir delil var mıdır?

Sorularla islamiyet-10->CEVAP: Esas olan Kur'an-ı Kerim'in ibadet maksadıyle okunması-dır. İnsan, Kur'an okuyarak rabbine yaklaşır. Çünkü Kur'an okumak Allah'ın koyduğu hükümleri tanımanın bir anahtarıdır. İnsan, ibadet et­tiği için bir ücret almaz. Onun ecri ve sevabı Allah'a aittir. Abdurrah-man ibn Şibl'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a) şöyle buyurur:


Kur'an'ı okuyun ve onunla amel edin. Ondan uzaklaşıp yüz çevir­meyin, onda aşırı gitmeyin, onu geçim vasıtası yapmayın ve ka­zancınızı onunla çoğaltmaya çalışmayın.


Taberani, Bezzar ve Beyhaki'nin rivayet ettiği bu hadis, ücretle Kur'an okumanın yasaklığına delâlet eder.


Bu sebeple Hanefî mezhebinin ileri gelen âlimleri Kur'an oku­maktan dolayı ücret alınmasını caiz görmemişler ve şöyle demişlerdir:


Bir kimse ücretle Kur'an okur da bunun sevabını ölüye bağışlar­sa, bu sevap ölüye ulaşmaz, bu maksatla alan da veren de günah­kar olur.


Başka bir hadis-i şerifte şöyle buyurulur:


Karşılığında ücret aldığınız şeylerin en haklı olanı, Allah'ın Kita­bı mukabilinde alman ücrettir.


Fakat Hanefîler, bu hadisin bir hastayı tedavi etmede dua maksa­dıyla Kur'an okumak hakkında olduğunu söylemişlerdir.


Ancak bir kimse Kur'an öğretmeni olup da, çocuklara Kur'an


âyetlerini öğrettiği, ezberlemeleri için bu âyetleri tekrarladığı ve onla­rın okuyuşlarını düzeltmeye çalıştığı zaman, kendisini sadece bu işe verdiği ve bunu rızkını temin edeceği bir meslek olarak icra ettiği müd­detçe bunun karşılığında bir ücret alması caizdir. Aldığı ücret mücerret bir okumanın değil, öğretmenin karşılığıdır.

Bu Bölümdeki(10) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-10.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Ücretle Kur'an Okumak SORU: Ücretle Kur'an okumak caiz midir? Şeriatta buna dair bir delil var mıdır? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.