☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Kur'an'da Kıyamet Gününün Vasıfları-SORU: Meâric suresinin ilk dört âyetinin anlamı nedir?

Sorularla islamiyet-11->CEVAP: Allah Teâlâ Meâric sûresinin başında şöyle buyurur:


Birisi, yükselme derecelerinin sahibi olan Allah katından inkarcı­lara gelecek olan ve hiç kimsenin savamıyacağı azabı istiyor. Me­lekler ve ruh (Cebrail), miktarı elli bin yıl süren bir günde O'na yükselir. (Meâric/1-4)


Ayette geçen seele kelimesi dua etti, çağırdı anlamına da gelir. Ya­ni o kimse azabı kendisine çağırıyor. Nitekim bir kimsenin başına bir kötülüğün, bir felaketin gelmesini temenni etmek, beddua kelimesiyle ifade edilir. Sanki bu âyetin anlamı şöyledir: Adam, kâfirlere azabın gelmesini istiyor. Bu azap kıyamet gününde kâfirlerin başına mutlaka gelecektir. Bunda hiçbir şüphe yoktur.


Müfessirler burada azabı isteyen kimsenin kim olduğu konusunda pek çok görüş rivayet etmişlerdir. Onun Nadr ibn el-Haris olduğu söy­lenilmiştir. Çünkü o şöyle demişti:


Allahım! Eğer bu kitap, gerçekten senin katından ise bize gökten taş yağdır veya can yakıcı bir azap ver!


O ve Ukbe ibn Ebi Muayt Bedir savaşında öldürüldü. Bir görüşe göre de o Haris ibn Numan el-Fihri'dir. Ona, Hz. Peygamber'in (s.a) "Ben kimin mevlası (dostu) isem, Ali de onun mevlasıdır (dostudur)" sözü ulaşınca bu onun tuhafına gitti ve beğenmedi. Devesine bindi ve düz bir vadiye geldiği zaman devesini çöktürdü. Orada Hz. Peygam-ber'e (s.a) şöyle dedi: "Ey Muhammed! Allah'tan başka ilah olmadığı­na ve senin, Allah'ın elçisi olduğuna şehadet etmemizi istedin, bunu kabul ettik; malımızın zekatını vermemizi emrettin, kabul ettik; her se­ne Ramazan ayında oruç tutmamızı emrettin, kabul ettik; haccetmemi­zi emrettin, onu da kabul ettik; bütün bunlarla yetinmedin, sonunda amcanın oğlunu bize tercih ettin, bu senin kendi sözün mü, yoksa Al­lah'tan mı?" Rasûlullah (s.a) şöyle buyurdu:


Kendisinden başka ilah olmayan Allah'a yemin olsunki bu, Al­lah'tan başkasının sözü değildir.


Bunun üzerine Haris şöyle diyerek geri döndü: "Allahım! Mu-hammed'in söylediği gerçekten doğru ise, katından bize taş yağdır ve­ya can yakıcı bir azap ver?" Haris bu sözü söyleyince tepesine bir taş düştü ve öldü, Bu konuda başka görüşler de vardır.


Ayette geçen minallahi zül meâricin ibaresinin anlamı şudur: Söz konusu azap, yükseklik, dereceler ve mertebelerin sahibi, her şeye gü­cü yeten, cezalandıran Allah'ın katından gelir. Zü'l-Meâric'in büyüklük ve yücelik sahibi anlamına geldiği de söylenir. "Melekler ve Cebrail ona yükselir" yani Allah'ın iyiliğine ve ikramına ulaşmak için melek­ler. Allah'ın kendileri için yarattığı yükselme derecelerinde yükselirler. Ruh ile kastedilen ise Cebrail'dir.


"Miktarı elli bin yıl süren bir günde" yani meleklerin yükseldiği bu mesafeyi başkaları yükselecek olsa çok uzun bir süre alır. "Elli bin sene" diye sayı belirtilmesinin sadece misal vermek için olduğu da söylenmiştir. Bu, bekleme yerindeki kıyamet sahnesinin uzunluğunu ve insanların orada karşılaşacakları sıkıntıları da ifade eder. Arablar sı­kıntılı günleri uzunlukla, sevinçli günleri de kısalıkla nitelendirirler.


Ebû Said el-Hudri bu günden bahsederken şöyle demiştir: "Ne ka­dar da uzun bir gün?" Fakat Rasûlulah (s.a) şöyle buyurdu:


Nefsim kudretinde olan Allah'a yemin olsun ki bu gün (yani kıya­met günü), bir mü'min için dünyada iken kıldığı bir farz namaz sü­resi kadar hafif ve kısa olacaktır.

Bu Bölümdeki(11) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-11.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Kur'an'da Kıyamet Gününün Vasıfları-SORU: Meâric suresinin ilk dört âyetinin anlamı nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.