☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Kur'an-ı Kerim'de geçen meysir kelimesiyle ne kastedil­miştir?

Sorularla islamiyet-11->CEVAP: Kumar anlamına gelen meysir kelimesi Kur'an-ı Kerim'de iki yerde geçer: Birincisi Bakara sûresi 219. âyettir.


Sana içki ve kumarı (meysiri) sorarlar, de ki: "İkisinde de hem bü­yük günah, hem de insanlara bazı faydalar vardır. Günahları fay­dasından daha büyüktür." Yine sana, iyilik yolunda ne harcaya­caklarını sorarlar. "İhtiyaç fazlasını" de. Allah düşünesiniz diye âyetlerini böyle açıklar.


Diğeri Mâide sûresi 90. âyettir:


Ey iman edenler! İçki, kumar, putlar ve fal okları, şüphesiz şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan uzak durunki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla aranıza ancak kin ve düşmanlık sokmak, si­zi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?


Meysir ile mevcut olan ve ileride mevcut olacak olan bütün kumar çeşitleri kastedilmiştir. Meysir kelimesi yeser kelimesinden alınmadır. Yeser, sahibi için gerekli olan şey demektir. Yasir, oklarla oyananan de­mektir. Kudah (oklar), Arabların kumar oynarken kullandıkları tahta­dan yapılmış kumar aletlerine denilir. Üzerine kumar oynadıkları de­veye de meysir denilir. Çünkü bu deve parçalanır ve iştirakçilerden ka­zananlara dağıtılırdı.[8] Kumar devesini kesene, bu deveyi parçalara ayırdığı için yasir denirdi.


Meysir kelimesi, kolaylık anlamına gelen yüsr'âen türemiş de ola­bilir. Çünkü kumar meşakkatsiz ve kolayca elde edilen bir kazançtır. Meysir, cahiliye döneminde Arabların fal oklarıyla oynadıkları kumar­dır. Cahiliye döneminde bir adam diğer birisiyle karısı ve malı üzerine kumar oynayabilirdi. Hangisi kazanırsa diğerinin kansına ve malına sahip olurdu. İçerisinde kumar özelliği bulunan her şey meysirdir. İmam Mâlik kumarı iki kısma ayırır: Eğlenmek ve boşa vakit geçirmek için oynanan kumar. Tavla, santraç gibi boş vakit geçirmek için oyna­nan bütün oyunlar birinci kısma girer. Piyango ve diğer para karşılığın­da oynanan oyunlar da ikinci kısma girer.


İslâm kumarın her çeşidini haram kılmıştır. Çünkü kumar, kin ve düşmanlığa sebep olur, ayrıca da başkasının malını haksız yere yemek­tir. Kumar nefsi tenbelliğe alıştırarak terbiyeyi ve ahlâkı dejenere eder. Kuruntuya dayalı sebeplerden insanı rızık beklentisi içine sokar, tabii kazanç yollarında yararlı çalışmaları terketmeye sebep olduğu için ak­lı zayıflatır, medeniyetin temel direkleri olan ziraat, sanat ve ticaretin ihmaline sebep olur. Zenginlikten fakirliğe intikal ederek yuvaların aniden yıkılması da kumarın kötülüklerindendir. Zenginlik ve kudret sahibi olan nice büyük aile vardır ki, serveti bir kişinin elinde toplanır, o da bir gecede bu serveti kaybeder. Sabah zenginken akşam güçsüz bir fakir olur, alıştığı bolluk içerisindeki hayatı artık yaşayamaz.

Bu Bölümdeki(11) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-11.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Kur'an-ı Kerim'de geçen meysir kelimesiyle ne kastedil­miştir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.