☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Zakkum Ağacı SORU: Zakkum ağacı nasıl bir şeydir? Bazı insanların onun mey­vesini ilaç olarak kullandıkları doğru mudur?

Sorularla islamiyet-11->CEVAP: Zakkum ağacı, Kur'an'da lanetlenmiş bir ağaçtır. -Allah onun kötülüğünden bizi korusun ve onun yurdundan (cehennemden) bizi uzak kılsın- Onun hakkında Peygamber'e (s.a) hitaben Kur'an-ı Kerim şöyle demektedir:


Sana gösterdiğimiz rüya ile, Kur'an'da lanetlenmiş ağaçla sadece insanları denedik. (İsra/60)


Yani Zakkum ağacını Allah, mü'minle kâfiri ayırtetmek için imti­han maksadıyla yaratmıştır.


Kur'an'daki ifadenin zahiri, bunun tadı bozuk ve kokusu fena ve çok sert bir ağaç olduğuna işaret eder. Onun cehennemin dibinde bitti­ği, dallarının cehennemin tabakalarına kadar yükseldiği, meyvelerinin sanki şeytan başı gibi korkunç olduğu rivayet edilmiştir. Bunun için Kur'an-ı Kerim şöyle buyurmaktadır:


O cehennemin dibinde çıkan bir ağaçtır. Tomurcukları şeytanbaşı gibidir. (Sâffat/64-65)


Kâfirlerin (cehennemdeki) yiyecekleri bu ağaçtandır. Çünkü Kur'an-ı Kerim şöyle buyuruyor:


Şüphesiz Zakkum ağacı günahkarların yemeğidir. O, karınlarda erimiş maden gibi, suyun kaynaması gibi kaynar. (Duhan/43-46)


Kur'an-ı Kerim şu yalancı sapıkların karınlarını bu ağaçtan doyu­racaklarına işaret ediyor. Çünkü onlar başka bir yiyecek bulamayacak­lar, açlık onları iyice sıkıntıya düşürecek veya cehennem zebanileri on­ları bu ağaçtan yemeye zorlayacaklar. Karınlarım bununla doldurduk­larında açlıkları ve susuzlukları şiddetlenecek, ne olursa olsun bir içe­ceğin özlemini çekecekler, fakat sıcak sudan başka bir şey bulamaya­caklar. Hem de fokur fokur kaynayan bir su... Susuzluktan kavrulmuş develer gibi o kaynar sudan içecekler. İstiska hastalığına yakalanmış develer gibi... Bu hastalığa yakalanmış develer içtikçe içerler, sonun­da ya ölürler, ya da şiddetli hastalanırlar. Bu ağaç, lanetlenmiş ağaç olarak tanıtılır. Çünkü lanetlenmiş ve Allah'ın rahmetinden kovulmuş bir topluluk içindir.


Allah Teâlâ, Vakıa sûresinde şöyle buyurur:


Sonra, siz ey sapıklar, yalanlayıcılar! Elbette bir ağaçtan, Zakkum ağacından yiyeceksiniz. Karınlarınızı onunla dolduracaksınız. Onun üzerine kaynar su içeceksiniz. Hem de susamış develerin suya saldırışı gibi içeceksiniz. İşte ceza gününde onlara sunulacak ziyafet budur! (Vâkıa/51-56)


Bu ağaçla insanların denenmesine gelince onun izahı da şudur: Kur'an-ı Kerim, cehennemde Zakkum isimli bir ağacın olduğunu ha­ber verdiği zaman müşrikler bunu alaya aldılar ve dediler ki: "Ateş ağaçlan yaktığı halde cehennemde ağaç yetişmesi nasıl düşünülebi­lir?" Bu sapıklar, ateşi yaratan ve ona yakma özelliğini veren Allah'ın, dilediği zaman ondaki bu kuvveti alabileceğini, yeşil bir ağaçtan ate­şi çıkartan Allah'ın cehennemde de ağaç çıkartabileceğini ve O'nun her şeye gücünün yettiğini herhalde unuttular. Koca kâfir Ebu Cehil bundan sonra Hz. Peygamber (s.a) hakkında nasıl şöyle söyler: Sizin arkadaşınız ateşin içinde ağaç olduğunu iddia ediyor, halbuki ateş ağacı yer, bitirir. Lât ve Uzza'ya yemin ederiz ki bu Zakkum dediği şey hurma ve üzümden başka bir şey değildir! (Böyle mi söylüyorsu­nuz), öyleyse zıkkımlanın ondan, karnınız doluncaya kadar yeyin ba­kalım?! Dikkat edin bu sefil istihzaya verilen cevabın bir kısmını şu âyette buluyoruz:


O, cehennemin dibinde çıkan bir ağaçtır. Tomurcukları şeytan ba­şı gibidir.


Bazı insanların Zakkum ağacını ilaç olarak kullandıkları sözüne gelince bunun cehennemdeki Zakkum ağacı olduğu düşünülemez. Bel­ki dünyada da aynı ismi taşıyan bir ağaç vardır. Fakat bu, Allah'ın bizi sakındırdığı cehennemdeki ağaç değildir. Beydâvi Tefsirinde, Tiha-me'de, küçük yapraklı, acı ve pis kokulu, Kur'an'daki gibi Zakkum isimli bir ağacın bulunduğu haber verilmektedir. Ancak bu, her ikisinin de aynı cins olduğunu göstermez.

Bu Bölümdeki(11) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-11.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Zakkum Ağacı SORU: Zakkum ağacı nasıl bir şeydir? Bazı insanların onun mey­vesini ilaç olarak kullandıkları doğru mudur? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.