☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Kur'an'da Zeytin Ağacı SORU: Şu âyetin anlamı nedir? (O yağmurla) Tûr-i Sina'da yetişen bir ağaç daha meydana getir­dik ki, bu ağaç hem yağ, hem de yiyenlerin ekmeğine katık ede­cekleri (zeytin) verir.

Sorularla islamiyet-11->CEVAP: Bu âyet, Mü'minûn sûresinin 20. ayetidir. Öncesinde de şu âyetler geçmektedir:


Andolsun ki üstünüzde yedi tabaka yarattık. Biz yarattığımızdan habersiz değiliz. Gökten suyu ölçülü indirdik de, onu yerde dur­durduk. Şüphesiz onu gidirmeye de elbet gücümüz yeter. Böylece onun (yağmurun) sayesinde sizin yararınıza hurma bahçeleri ve üzüm bağlan meydana getirdik. Bunlarda sizin için yemişler var­dır. Tûr-i Sina'da yetişen bir ağaç daha meydana getirdik ki, bu ağaç hem yağ, hem de yiyenlerin ekmeğine katık edecekleri (zey­tin) verir. (Mü'minun/17-20)


Allah Teâlâ bu âyetlerinde kullarına bir lütuf olarak verdiği nimet­lerini ve onlara yönelttiği iyiliklerini hatırlatmaktadır. Pek çok faydası olan zeytin ağacı da bu nimetlerden birisidir, "Tûr-i Sina'dan çıkan ağaç" ile kastedilen işte budur. Tûr-i Sina, diğer bir sûrede Tûr-i Sinin diye geçer: "Vettini vez-zeytûni ve Tûr-i Sinin..." tûr-i Sina Sina yarı­madasındaki bilinen dağdır. Bazı müfessirler bu dağda ağaç bulundu­ğu zaman Tur diye isimlendirildiğini, ağaç bulunmadığı zaman sadece cebel (dağ) denildiğini söylerler.


"Bu ağaç yağ verir" denilirken, ağacın zeytin vermesi, verdiği zeytinden de zeytinyağı çıkarılması kastedilmiştir, Bu zeytin, onu yi­yenlerin ekmek katığıdır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulur:


Zeytini yiyin ve onunla yağlanın, çünkü o, bereketli bir ağaçtan elde edilir.


Zeytin yağı, rengi sarıya çalan saf ve hoş bir yağdır. Büyük ölçüde hazmı kolay yağlar ihtiva eder. Tereyağı ve kaymak yerine kullanılır.


Tıpta bir yumuşatıcı, yakıcı zehirlere karşı panzehir ve merhemlerin bir unsuru olarak kullanılır. Boyacılıkta, sabun yapımında, mensucat boya­masında kullanılan ticari çeşitleri de vardır. Doktorlar karaciğeri güç­lendirmek ve tedavi etmek için tavsiye ederler. Pek çok faydası vardır.


 

Bu Bölümdeki(11) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-11.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Kur'an'da Zeytin Ağacı SORU: Şu âyetin anlamı nedir? (O yağmurla) Tûr-i Sina'da yetişen bir ağaç daha meydana getir­dik ki, bu ağaç hem yağ, hem de yiyenlerin ekmeğine katık ede­cekleri (zeytin) verir. Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.