☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Müteşabihler, manalarında kapalılık ve incelik bulunan âyet­ler olduğuna göre bunların Kur'an'da bulunmalarının faydası nedir?

Sorularla islamiyet-13->CEVAP: Mesailü'r-Râzi ve Ecvibetiha isimli kitapta bu sorunun ce­vabı vardır. Bu cevap Âl-i İmran süresindeki şu âyetle ilgilidir:


Sana Kitab'ı indiren O'dur. Onun (Kur'an'ın) bazı âyetleri muh­kemdir ki, bunlar kitabın esasıdır. Diğerleri de müteşabihtir. Kalp­lerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun tevilinin ardına düşmek için ondaki müteşabihin peşine düşerler. Halbuki onun te­vilini ancak Allah bilir. İlimde yüksek payeye erişenler ise: "Ona inandık; hepsi rabbimiz tarafmdandır" derler. Bu inceliği ancak akl-ı selim sahiplen düşünüp anlar.


Sözü edilen kitapta sorunun cevabı şu şekilde verilir:


Arabın kelamı, manası kolayca anlaşılan ve zahiri anlamdan baş­ka anlam taşımayan söz ile; mecaz, kinaye, işaret, ima ve içinde farklı pek çok manayı bulunduran söz gibi kısımlara ayrıldığına ve bu ikinci kısımdaki söz onlar nazarında daha makbul olduğuna göre icaz anlamını gerçekleştirmek için (yani Kur'an'ın eşsizliği­ni göstermek için) ilk defa Kur'an-ı Kerim kelamın her ikisini de ihtiva edecek şekilde nazil olmuştur. Kur'an adeta şöyle demekte­dir: Kelamın tamamına inanan ve müteşabihler hakkında şüphe ve tereddüt edip cezayı hak eden münafığı denemek için bu Kur'an'ı muhkem ve müteşabih olarak indirmiştir. Nitekim kulu Tâlût'u ve askerleri bir ırmakla imtihan etmişti.


Veya Allah Teâlâ âlimlerin düşünerek, akıl yürüterek, araştırma yaparak ve içtihat ederek müteşabihleri de muhkemler gibi anla­şılır hale getirmeye uğraşmalarını ve bundan bir ibadet sevabı ka­zanmalarını murat etmiştir. Kur'an'ın tamamı açık ve kolayca an­laşılır olsaydı âlimler ve câhiller arasında Kur'an'ın anlaşılmasın­da hiç bir fark olmasaydı, araştırma ve istinbat (çıkarsama) yapı­lamayacağı için düşünce ve tefekkür hayatı öldürdü. Çünkü dü­şüncenin ateşi problemlerin kıvılcımıyle parlar.


Bu sebeble filozoflar şöyle demişlerdir: Zenginliğin kusuru, ah­maklığı (ve tenbelüği) miras olarak bırakması, düşünceyi ve aklı öl-dürmesidir. Fakirliğin fazileti ise fikir çalışmalarına yöneltip kazanç yollarını arayıp bulmaya sevketmesidir.

Bu Bölümdeki(13) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-13.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Müteşabihler, manalarında kapalılık ve incelik bulunan âyet­ler olduğuna göre bunların Kur'an'da bulunmalarının faydası nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.