☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Avlanmanın Hükmü SORU: Ailem kalabalık olduğu için ayda ancak bir defa et alabili­yorum. Onlar için avcılık yapmam haram mı?

Sorularla islamiyet-9->CEVAP: Hanefî fıkhına ait Dürrül Muhtar adlı kitapta avcılığı bir sanat haline getirmenin helâl olduğu yazılıdır. Sahih olan görüşe göre, iyi kazanç nevilerinin hepsi mübahlıkta eşittir. Avcılık, Kur'an, sünnet ve icma'a göre mubahtır. İnsanın avladığı -kuş olsun, diğer hayvanlar olsun- eti yenilen herşey, başkasına ait olmadığı sürece helâldir. Ancak o avın bir sahibi olursa, avcı bunu tanımasa dahi o avı avlamak caiz ol­maz. Çünkü sahipli bir şeye sahiplenmek caiz değildir. Hatta bazı fa-kihlere göre bir insan bir mezbelede üzerinde İslâm yazısı olan bir pa­ra bulsa, onu dahi mülküne geçiremez. Onu bulan adam insanlara bil­dirmelidir. Sahibi bulununcaya kadar ilan etmeli, eğer buna rağmen sa­hibini bulmazsa onu fakirlere sadaka olarak dağıtmalıdır. Eğer kendisi muhtaç durumda ise, ancak o zaman bundan yararlanabilir.


Bir kişi sahrada toplanmış, bağlanmış bir yığın odun görse, onu alamaz, avda da durum böyledir. Avın helâl olması ve başkasına ait ol­maması gerekmektedir.


Hanefî mezhebine göre eğer bir insanın güvercinleri olsa, onun güvercinlerine başkasına ait güvercinler katılsa, o kişinin o güvercin­leri alması mubah olmaz. Onları sahiplerine iade etmesi gerekiyor.


Soru soran zatın, başkasına ait olan mezralarda avlanması, haram­dır. Çünkü o başkasının malına izinsiz girmiştir. Ancak bu kuş ve hay­vanların sahibinden izin almışsa o zaman durum değişir. Çünkü o za­man bu teberru sayılır ve avlanmak serbest olur. Ama bu adamın sah­rada, çölde veya umumî bir merada avlanması caizdir.

Bu Bölümdeki(9) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-9.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Avlanmanın Hükmü SORU: Ailem kalabalık olduğu için ayda ancak bir defa et alabili­yorum. Onlar için avcılık yapmam haram mı? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.