☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Ebu Talib Ve Ebu Leheb SORU: Bazı bilginler Hz. Peygamber'in amcası Ebu Talib'in cehen­neme gireceğini, diğer amcası Ebû Leheb'in ise iki haftadan sonra bir hafta azabının hafifletileceğini çünkü yeğeni olan Hz. Muhammed'in doğduğunu duyunca bir cariyesini azâd ettiğini söylemektedirler. Böy­lesine bir davranıştan dolayı Ebu Leheb'in azabı nasıl hafifler? Oysa diğer amcası Ebu Talib müşriklerin saldırısından Peygamber'i korumuş ve onu savunmuştur. Buna rağmen azab çekeceği söylenmektedir. Me­seleyi açıklar mısınız?

Sorularla islamiyet-9->CEVAP: Ebu Leheb'in azabının hafifletileceği hakkında kesin bir delil sabit olmamıştır. Kur'an-ı Kerim özel bir sûre ile eşi ile birlikte nasıl azab göreceğini anlatmaktadır. Bu sûrede şöyle buyrulmaktadır:


Ebû Leheb'in iki eli kurusun! Kurudu da. Malı ve kazandıkları onu kurtaramadı. O alevli bir ateşe girecek. Odun taşıyıcı olarak ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde karısı da ateşe girecek. (Tebbet/1-5)


Ebu Talib'e gelince: O'nun Hz. Peygamber'i savunduğunda, pek çok yerde ona yardım ettiğinde şüphe yoktur. Her ne kadar bunu akra­balık bağından ve kabilesinin gururu uğruna ve cahiliye döneminde yapmış ise de neticede Hz. Peygamber'e yardımı dokunmuştur. Nasıl yardım etmesin ki yeğeni olan Peygamber babasız ve anasız kalmış, dedesinin ve amcası Ebu Talib'in ellerinde büyümüş, Ebu Tâlib yeğe­nini zayi etmemek için elinden geleni yapmıştır. O derecede ki nerede ise Hz. Peygamber Ebu Talib'in oğullarından biri olmuştur.


Hz. Peygamber pek çok defa amcası Ebu Talib'i müslüman olma­ya teşvik etmiştir. Kendisine: "Amcacığım! Bir kere olsun la ilahe il­lallah de, Allah'ın katında senin için tanıklık edeyim" buyurmuşsa da Ebu Talib bu isteğe olumlu cevap vermemiştir.


Bununla beraber rivayet olunur ki Rasûlullah amcası Ebu Tâlib için istiğfar etmiştir. Ebu Saîd'il Hudrî'nin rivayet ettiğine göre Hz. Peygamberin yanında amcası Ebû Tâlib anıldığında: "Umulur ki kıya­met gününde şefaatim ona fayda verecek de onu cehennemin hafif ye­rine koyacaklar" buyurmuştur.


Abdullah b. Abbas'tan rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber şöy­le buyurmuştur:


Cehennem halkının en hafif azap görecek olanı Ebu Talib'tir. Ona ateşten bir ayakkabı giydirilecek, ondan dolayı dimağı kaynaya­caktır.


Hz. Peygamberin bir diğer amcası Abbas (r.a) "Ey Allah'ın Rasû-lü! Ebu Tâlib seni korur ve sana yardım ederdi. Bunun ona faydası ola­cak mı?" deyince Hz. Peygamber: "Evet! Ben onu cehennem ateşinin derinliklerinde buldum da, hafif olan yerine çıkardım" buyurdu.


Buraya kadar söylediklerimizden anlaşılıyor ki Kur'an-ı Kerim Ebû Leheb'in cehennem azabına duçar olacağını kesinlikle bildiriyor. Allah söz söyleyenlerin en doğrusudur. Allah'tan daha doğru söz söy­leyen var mıdır?


Ebu Talib ise hadislerde bildirildiği üzere cehennem azabı göre­cek, fakat onun azabı hafifletilecektir.


En doğrusunu Allah bilir.

Bu Bölümdeki(9) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-9.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Ebu Talib Ve Ebu Leheb SORU: Bazı bilginler Hz. Peygamber'in amcası Ebu Talib'in cehen­neme gireceğini, diğer amcası Ebû Leheb'in ise iki haftadan sonra bir hafta azabının hafifletileceğini çünkü yeğeni olan Hz. Muhammed'in doğduğunu duyunca bir cariyesini azâd ettiğini söylemektedirler. Böy­lesine bir davranıştan dolayı Ebu Leheb'in azabı nasıl hafifler? Oysa diğer amcası Ebu Talib müşriklerin saldırısından Peygamber'i korumuş ve onu savunmuştur. Buna rağmen azab çekeceği söylenmektedir. Me­seleyi açıklar mısınız? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.