☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Hz. Süleyman'ın Halısı SORU: Hz. Süleyman rüzgar üzerinde (uçan) bir halıya mı binerdi?

Sorularla islamiyet-9->CEVAP: Dâvud oğlu Süleyman Allah'ın peygamberlerinden biridir.


Allah Teâlâ bu peygamberine ve babasına lütuf ve kereminden, nime­tinden bol bol vermiştir.


Nevevi Tehzib'ul Esma ve's-Sıfât isimli kitabında söyle diyor:


Hz. Süleyman peygamberlikle görevlendirildiği sırada çok savaşa çıkardı. O derecede ki neredeyse savaşı hiç bırakmayacaktı. Bir yere gitmek istediği zaman kendisini, askerini ve hayvanlarını rüzgar alır ve dilediği yere bırakırdı. Hz. Süleyman'ı ve adamları­nı bir yerden bir yere götüren rüzgar ekin tarlası üzerinden geçer, fakat ekin kımıldamazdı.


Kur'an'da Hz. Süleyman'ın rüzgarından üç yerde söz edilmiştir:


Süleyman'a da kasırga (gibi esen) rüzgârı (boyun eğdirdik) ki, onun emriyle içinde bereketler yarattığımız yere doğru eserdi. Biz her şeyi biliriz. (Enbiya/81)


Süleyman'a da sabah gidişi bir aylık, akşam dönüşü de bir aylık mesafe olan rüzgarı.verdik (emrine amade kıldık)... (Sebe/12)


Bunun üzerine biz de istediği yere onun buyruğu ile kolayca gi­den rüzgârı emrine verdik. (Sâd/36)


Müfessirler bu rüzgârın özel bir rüzgâr olduğunu söylemektedir. Bu rüzgâr bizim bildiğimiz ve alışık olduğumuz rüzgâr değildir.


Peygamberlerinden birisi olan Süleyman'a Allah'ın böyle bir rüz­gârı musahhar (emrine âmâde) kılması, Allah'ın yardımı ile onun pey­gamber olduğunu gösteren bir delildir. Nitekim Hz. Allah her peygam­berinin peygamberliğini mucizeleri ile desteklemiştir.


Taberi, tefsirinde özetle şöyle diyor:


Hz. Süleyman askerleri ile birlikte bir yere gitmek veya savaşa ka­tılmak istediği zaman, ağaçtan yapılmış bir yerde toplanırlardı. Sonra Hz. Süleyman kasırga gibi esen rüzgara zaman zaman ılım­lı olmasını emrederdi. Rüzgâr tahtadan yapılan platform ile yer arasına girerek, Hz. Süleyman'ın emrine göre eser, onu dilediği yere götürürdü. İşte Enbiya/81 ve Sad/36 ayetlerinde ifade edilen rüzgarın durumu budur.


İbn Kesir tefsirinde şunları görüyoruz:


Hz. Süleyman'ın tahtadan yapılmış halı (gibi bir sergi)si vardı. İh­tiyacı olan her şeyi onun üzerine koyar sonra rüzgârın esmesini emrederdi. Allah'ın izni ile rüzgâr serginin altına girer ve onu yük­seklere çıkararak uçururdu. Güneşten korumak için Hz. Süley­man'ın başında bir kuş bulunur, (kanatları ile) onu gölgelendirirdi. Sonra rüzgâr Hz. Süleyman'ı dilediği yere indirirdi.


Ubeyd b. Umeyr de şöyle rivayet ediyor:


Hz. Süleyman rüzgâra emrettiğinde, rüzgâr büyük ve yüce bir dağ gibi toplanırdı. Hz. Süleyman döşeğinin bu dağın en yüksek yeri­ne konulmasını emrederdi. Sonra kanatları olan atını çağırır, atı da döşeğin üzerinde yerini alırdı. Sonra Hz. Süleyman rüzgâra emre­der, rüzgâr onu gök kubbenin altında en yüksek noktaya çıkarır ve onu indirilmesini arzu ettiği yere indirirdi. Bu sırada Hz. Süley­man Allah'ın mülkünün yanında küçüklüğünü bilir ve Allah'a şü­kür ve saygısından başım önüne eğer, hiç bir şekilde sağa sola bakmazdı.


Hasan Basrî şöyle diyor:


Hz. Süleyman halısı üzerinde, sabahleyin Şam'dan Istahr'a uçar, oraya inip öğle yemeğini orada yerdi. Istahr'dan dönüşte Kabil'de gecelerdi. O zaman en süratli yol alan kimseye göre Şam ile Istahr, Istahr ile Kabil arası bir aylık uzaklıkta idi.


Bu bilgilerden Hz. Süleyman'ın bindiği halıyı veya halıya benzer nesneyi harekete geçiren şeyin Allah'ın izni ile, onun emrine verilen rüzgar olduğunu anlıyoruz.


 

Bu Bölümdeki(9) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-9.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Hz. Süleyman'ın Halısı SORU: Hz. Süleyman rüzgar üzerinde (uçan) bir halıya mı binerdi? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.