☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru :Köpek eğitiminin dindeki yeri nedir?

Sorularla islamiyet-17->Cevap: Asrımızda kötü ve yaygın olan adetlerden biri de zevk için köpekleri eğitmektir. Böyle yapanların çoğu köpekleri beslemek için büyük bir israfa giriyorlar. Öyle ki bir çok insan o köpeklerin yerinde olmayı arzu ediyor. Zira bu köpekler lüks yataklarda yatırılıyor, nefis yemeklerle besleniyor, çeşitli hastalıklardan dolayı doktor doktor gez­diriliyor, boyunlarına gümüş ve altından tasmalar takılıyor. Onları lüks arabalarına ve hatta yatak odalarına dahi alıyorlar.


Hanif ve temiz olan İslâm kolaylık ve müsamaha dini olduğundan köpeklerin iyi bir gaye için eğitilmelerini yasaklamıyor. Av ve ava ben­zer meşru işler için köpek eğitmek caizdir. Allah şöyle buyuruyor:


Kendileri için nelerin helâl kılındığını sana soruyorlar, de ki: "Bü­tün iyi ve temiz şeyler size helâl kılınmıştır. Allah'ın size öğretti­ğinden öğretip avcı hale getirdiğiniz hayvanların sizin için yaka­ladıklarından da yeyin ve üzerine Allah'ın adını anın (besmele çe­kin)! Allah'tan korkun, Allah'ın hesabı pek çetindir." (Maide/4)


Fakihler, bu ayetten, av için köpek edinmenin caiz olduğu hükmü­nü çıkarmışlardır. Hz. Peygamber de Sa'd b. Hatim'e şöyle demiştir:


Sen Allah'ın ismini anıp da köpeğini ava salıverdiğin zaman, onun sana yakaladığını ye. Ancak köpek bu avı yakaladığında parçala­yıp yerse sen ondan yeme. Çünkü ben onun avı kendisi için yaka­lamış olmasından korkuyorum.


Başka bir hadis-i şerifte de şöyle buyurulmuştur:


Köpeğini av üzerine saldığın zaman besmele çek, onun yakaladı­ğı ava sağken yetişirsen onu boğazla, eğer ona diri olarak yetişe-mezsen köpek de ondan bir şey yememiş ise ondan yiyebilirsin. Çünkü köpeğin öldürmesi da bir nevi kesim demektir.


Kurtubi Tefsirinde yukardaki ayeti açıklarken av için köpek bes­lemenin caiz olduğunu söylüyor. Ayet bütün güzel şeylerin helâl kılın­dığını göstermektedir. Bundan da anlaşılıyor ki, köpeği alıp satmak, ondan yararlanmak dinen caizdir.


Yine sünnetten anlaşılıyor ki, bahçeyi, evi ve hayvanları korumak için de köpek edinmek caizdir. Suçluların izini sürmek ve benzeri ko­nularda köpeklerden yararlanılabilir. Ancak zevk için köpek eğitmek ve beslemek bunlardan farklı bir şeydir. Rasûlullah şöyle buyuruyor:


Kim av ve sürüyü korumak dışında zevk için köpek edinirse onun sevabı her gün iki kırat eksilir.


Ebu Hüreyre'den gelen diğer bir rivayete göre Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:


Kim av, sürüyü ve bahçeyi/tarlayı korumak dışında köpek edinir­se onun sevabı her gün bir kırat eksilir.


Bundan da anlaşılıyor ki zevk için köpek beslemek İslâm nazarın­da iyi bir şey değildir. Özellikle israf derecesinde köpeklere masraf ya­pılması çok çirkindir. Halbuki köpeklere gelinceye kadar dünyada ne kadar muhtaç insanlar vardır. Önce insanlar, sonra köpekler.

Bu Bölümdeki(17) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-17.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Soru :Köpek eğitiminin dindeki yeri nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.