☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Kadın ve erkeklerin altın takı kullanmalarının hükmü nedir?

Sorularla islamiyet-17->Cevap: Allah Teâlâ insanlık hayatını erkek ve kadından oluşan iki unsura bağh kılmıştır. Erkek hayatın kuvvet, şiddet ve zorluk yanını, kadın ise şefkat, yumuşaklık ve incelik tarafım temsil ediyor. Bu ne­denle İslâm, kadına, erkeğe helâl olmayan bazı zinetleri ve süs eşyala­rını helâl kılmıştır.


İslâm şüphesiz altın kab kaçak kullanmayı erkeğe de kadına da haram kılmıştır. Ancak kadınlar için ziynet eşyalarını kullanmayı istis­na tutmuştur. Erkek için ise gümüş yüzük kullanmağı helâl kılmıştır.


Rasûlullah (s.a) şöyle buyurmuştur:


Allah'a ve ahiret gününe inanan erkek ipek giymesin ve altın kul­lanmasın. (İmam Ahmed ve Hâkim)


Yine rivayetlere göre Hz. Peygamber (s.a) ipeği sağ eline, altını da sol eline alarak şöyle buyurmuştur:


Bu ikisi ümmetimin erkeklerine naramdır. Yine Rasûlullah şöyle buyurmuştur:


Altın ve ipek ümmetimin kadınlarına helâl, erkeklerine ise haram­dırlar. (Taberânî)


Tahavî de Hz. Peygamber'in, altın yüzük takmayı mü'min erkek­lere yasakladığını rivayet ediyor.


Rasûlullah (s.a) kadın giysisi giyen erkeği ve erkek giysisi giyen kadım lanetlenmişlerdir. Nitekim Hz. Peygamber şöyle buyuruyor:


Kendini erkeğe benzeten kadına ve kendini kadına benzeten erke­ğe Allah lanet etsin!


İslâm bunu niçin yasaklamıştır? Çünkü erkek için altın kullanmak iki yönden zararlıdır. Birincisi israftır ki İslâm hiçbir zaman israfa ce­vaz vermez. İkincisi ise milletleri helak eden lükse kaçmaktır, ki bu da erkekleri pasifleştirir. Kur'an-ı Kerim lüks ve israf konusunda şöyle buyuruyor:


Bir ülkeyi helak etmek istediğimizde, o ülkenin zenginlik sebe­biyle şımarmış elebaşılarına (iyilikleri) emrederiz; buna rağmen onlar orada kötülük işlerler. Böylece o ülke, helake müstehak ölür. Biz orayı darmadağın ederiz. (İsra/16)


Allah mü'minler hakkında da şöyle buyuruyor:


(O kullar) harcadıklarında ne israf ne de cimrilik ederler. İkisi ara­sında orta bir yol tutarlar. (Furkan/67) 

Bu Bölümdeki(17) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-17.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Soru: Kadın ve erkeklerin altın takı kullanmalarının hükmü nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.