☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Allah Teâlâ gece ve gündüzü niçin yaratmıştır?

Sorularla islamiyet-15->CEVAP: Allah Teâlâ pek çok âyet-i kerimede gece ve gündüzün hikmetinden söz eder. Bakara sûresinde bu konuda şöyle buyurur:


Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ve gündüzün peş-peşe gelmesinde, insanlara fayda veren şeylerle yüklü olarak de­nizde yüzüp giden gemilerde, Allah'ın gökten indirip de ölü hal­deki toprağı canlandırdığı suda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yay­masında, rüzgarları ve yer ile gök arasında emre hazır bekleyen bulutları yönlendirmesinde düşünen bir toplum için bir çok delil­ler vardır. (Bakara/164)


Âl-i İmran sûresinde de şöyle buyurur:


Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde aklı selim sahipleri için gerçekten açık ibretler var­dır. (Âl-i İmran/190)


Kur'an-ı Kerim, gündüzün insanların hareket etmeleri, gecenin de dinlenmeleri için yaratılmış olmalarının Allah'ın âyetlerinden bir âyet olduğuna işaret eder:


O, sabahı aydınlatandır. O, geceyi dinleme zamanı, güneş ve ayı (vakitlerin tayini için ) birer hesap ölçüsü kılmıştır. (En'am/96)


Yunus sûresinde de bu hikmete işaret edilir ve şöyle buyrulur:


O (Allah), geceyi içinde dinleseniz diye sizin için yaratan, (çalışıp kazanmanız için de) gündüzü aydınlık kılandır. (Yunus/67)


Kur'an-ı Kerim, gecenin insan için bir örtü mesabesinde olduğu­na ve geceleri uyuyarak rahata kavuşacağına işaret eder:


Sizin için geceyi örtü, uykuyu istirahat kılan, gündüzü de dağılıp çalışma (zamanı) yapan O'dur. (Furkan/47)


Kasas sûresinde de şöyle buyurur:


Rahmetinden ötürü Allah geceyi ve gündüzü yarattı ki geceleyin dinleneseniz, (gündüzün) lütuf ve kereminden rızkınızı arayası-nız. (Kasas/73)


Nebe sûresinde ise şöyle buyurur:


Geceyi örtü yaptık. Gündüzü de çalışıp kazanma zamanı yaptık. (Nebe/10-11)


İçerisinde gece ve gündüzün geçtiği âyetler hakkında düşünen bir kimse bunlann yaratılışındaki ilahi hikmetin ne büyük olduğunu idrak eder. Bu yaratılışta Allah'ın kullanna bahşettiği gerçek bir yarar vardır. Allah büyük lütuf sahibidir.

Bu Bölümdeki(15) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-15.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
 

SORU: Allah Teâlâ gece ve gündüzü niçin yaratmıştır? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.