☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Duyduğuma göre Rasûlullah'm (s.a) Mısır'daki Kıbtîlerin liderine gönderdiği bir mektup bugüne kadar muhafaza edilmiş. Bu mektubun metnini sizden rica ediyorum.

Sorularla islamiyet-17->Cevap: Hicretin 6. yılında Rasûlullah (s.a) Hâtıb ibn Ebi Belta'yı Mısır'daki Kıptîlerin büyüğü Mukavkıs'a göndermişti. Mısır Mukavkı-sının ismi Cüreyc ibn Mînâ'dır. Elçinin beraberinde onu İslâm'a davet eden bir de mektup vardı. Mektubun metni şu şekildedir:


Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla.... Allah'ın elçisi Muham-med'den Kıptilerin büyüğü Mukavkıs'a.. Selam, hidayete tabi olanlara olsun.


Sana bu mektubu yazmamın sebebi şudur: Seni İslâm'a çağırıyo­rum. Müslüman ol, kurtulursun. Allah sana iki kat mükafat verir. Eğer kabul etmez yüz çevirirsen, Kıptilerin vebali de senin üzeri­ne olur. "Ey ehl-i kitap! Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir


söze geliniz: Allah'tan başkasına tapmayalım; O'na hiçbir şeyi eş tutmayalım ve Allah'ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilahlaştırma-sın. Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, "Şahit olun ki biz müslaman-larız!" deyiniz. (Âl-i İmran/64)


Mukavkıs, Peygamber'in (s.a) bu mektubuna aşağıdaki mektubuy­la cevap verdi:


Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla..


Abdullah'ın oğlu Muhammed'e Kıptilerin büyüğü Mukavkıs'tan.. Sana selam olsun. İmdi: Mektubunu okudum. Ondaki ifade ettiğin şeyleri ve davetini anladım. Bir peygamberin daha geleceğini bi­liyordum. Fakat ben onun Şam'dan çıkacağını zannediyordum. Senin elçine ikramda bulundum. Sana Kiptiler içinde önemli mev­kileri olan iki tane cariye gönderiyorum, ayrıca sana elbiseler ve binmen için bir katır hediye ediyorum. Sana selam olsun.


Tarih ve arkeoloji araştırmacıları, Hz. Peygamber'in (s.a) Mukav­kıs'a yazdığı bu mektubun asıl nüshasının yukarı Mısır'da mevcut bir ma­nastırda bulunduğunu tesbit etmişler ve onu alıp Türkiye'deki Osmanlı Sultanına takdim etmişlerdir. Daha sonra bu mektubun tıpkı basımı ya­pılmıştır. Bu matbu suretten günümüzde çok sayıda bulunmaktadır. 

Bu Bölümdeki(17) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-17.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Soru: Duyduğuma göre Rasûlullah'm (s.a) Mısır'daki Kıbtîlerin liderine gönderdiği bir mektup bugüne kadar muhafaza edilmiş. Bu mektubun metnini sizden rica ediyorum. Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.