☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Seyyıd Ahmed Bedevi Hazretleri SORU: Seyyid Ahmed Bedevi hazretlerinin hayatı hakkında bilgi rica ediyorum. Kendisi gerçekten Mağribli midir?

Sorularla islamiyet-7->CEVAP: Seyyid Ahmed Bedevi'nin (babaları ile birlikte) adı: Ah­med b. Ali b. İbrahim'dir. Sülalesi Cafer Sadık yoluyla Hz. Ali'ye da­yanır. Ailesi, Haccac b. Yusuf Sakafi zamanında Hicaz'dan Mağrib'e göç etmiştir.


Ahmed Bedevi hicri 596, miladi 1200 tarihinde Mağrib'de Fas şehrinde dünyaya gelmiştir. Kendisinden başka beş kardeşi vardır. Söylendiğine göre Ahmed Bedevi doğmazdan önce annesi bir rüya görmüş; rüyasında "Müjde! Bir oğlun olacak fakat bu başka oğlanlar


gibi değildir" denmiştir.


Ahmed Bedevi çocukluğundan beri züht ve takva ehli idi. Tasav­vufu Şeyh Abd'ul-Celil Nişaburi'den öğrenmiştir.


Yedi yaşında iken babası ile birlikte Mekke'ye gitmiş, yolda Mı­sır'a uğrayıp bir süre orada kalmışlardır.


Seyyid Bedevi bundan sonra takvası, dindarlığı ve cesareti ile meşhur olmuştur. Mekke'de iken, şehre yakın bir mağarada halvet ha­linde (tek başına) bir süre yaşamıştır.


Daha sonra kardeşi ile birlikte Irak'a giden Bedevi Hazretleri Irak'ın her tarafını dolaşmış, tasavvufla şöhret sahibi olmuştur.


Rivayete göre çok zengin ve parlak bir güzelliği olan Fatma b. Be­ri ile karşılaşan Seyyid Bedevi ona öğüt verip nasihat etmiştir.


Daha sonra tekrar Mekke'ye dönen Seyyid Bedevi bir müddet sonra hicri 635 yılında Tantâ'ya göçmüştür. Orada ilk arkadaşı ve ken­disinden sonra halifesi olan Ahmed Abd'ul Ali ile aralarında bir dost­luk peyda olmuştur.


Seyyid Bedevi'ye ait öğütler içeren sözler vardır. Bunlardan bazı­larını aşağıya alıyoruz:


"Çok zikretmeye devam et. Sakın gafillerden olma!"


"Sizin en güzel ahlâklı olanınız, Allah'a imanı çok olanınızdır. Kötü ahlak güzel amelleri; sirkenin balı bozduğu gibi bozar."


Aşağıda ki mısralar seyyid Bedevi'ye nisbet edilen şiirlerdendir. Allahım! Sensin sahib-i insan Sensin cömert, sahib-i fazl u ikram


Allahım! Dün geceledim, hüzünle doldu postum


Durumumu görse memnun olmazdı dostum.


Allahım! Kirlendi bedenim, yandı günahtan bağır


Sonsuza dek bunu taşımak zor, çok ağır


Affınla cömertliğinle bağışla beni Allahım!


Kapında gönlüm kırık, göklere yükselir ahım


Seyyid Bedevi'nin Şerif, İmam, Feta, Kutup gibi lakapları vardır.


Seyyid Bedevi 12 Rebi'ül-Evvel 675 hicri; 1276 miladi yılın Ağustos ayında salı günü vefat etmiş, Tantâ'da defnedilmiştir. Seyyid Bedevi'nin ziyaret edilen bir türbesi ve kendisine nisbet edilen büyük bir camii vardır. Doğum yıldönümünde her sene görkemli merasimler yapılmaktadır.

Bu Bölümdeki(7) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-7.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Seyyıd Ahmed Bedevi Hazretleri SORU: Seyyid Ahmed Bedevi hazretlerinin hayatı hakkında bilgi rica ediyorum. Kendisi gerçekten Mağribli midir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.