☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Buhari Ve Müslim-S: Hadis kitaplan arasında yer alan Buharî'nin Sahih'i ile Müslim'in Sahih'i arasındaki temel fark nedir? Rivayetlerinin sahih ol­ması bakımından bu iki kitaptan hangisine daha çok güven duyulması gerekir?

Sorularla islamiyet-8->C: Sahih kelimesinin buradaki anlamı, içerisinde özel yollan ile Hz. Peygamber'in hadislerini sahih olarak toplayan kitap demektir.


Buharî ve Müslim'in Sahihlerinin kıymetini anlayabilmemiz için bu değerli iki hadis âlimini bir parça tanımamız gerekiyor.


Buharî'nin adı Muhammed b. İsmail b. İbrahim b. Muğire olup, künyesi Ebu Abdillah'tır. Kendisi pek değerli eserlerin sahibidir. Sün­net ve hadis dalında çok yüksek bir yeri vardır.


Hicri 194 yılında Buhara'da doğan Buharı hadis öğrenmek için se­yahatler yapmış, bin kadar hocadan hadis dinlemiştir.


Ateşin bir zekâya sahip olan Buharî ilim ve anlayış timsalidir.


Sahih isimli eserini on altı yılda yazmış, bu kitaptaki hadisleri 600 bin hadisten seçip çıkarmıştır. Buharî bu eseri için: "Ben bu kitabımı Allah ile aramda bir belge sayıyorum" demiştir.


Buharî bu kitabına şükür için iki rekat namaz kılmadıkça hadis yazmıyordu. Rivayetleri ve ravileri iyice araştırıp tetkik ediyordu. Bir hadisin sahih olduğuna Peygamber'den rivayetinin sabit olduğuna ka­naat getirinceye kadar araştırmasını sürdürüyordu.


Bu özelliğinden dolayıdır ki ilim adamları Buharî'nin bu eseri hakkında şöyle demişlerdir: "Allah'ın kitabından sonra en sahih kitap Buharî'nin Sahihidir.


Buharî 256 yılında vefat etmiştir.


İmam Müslim'in adı Müslim b. Haccac b. Müslim el-Kuşeyri olup, künyesi Ebu'l-Hüseyin'dir. Müslim hadis ilminde temel kişilerden biridir.


Hicri 204 yılında doğan İmam Müslim, pek çok beldelerde hadis öğrenmek için gezip dolaşmıştır. Müslim, güvenilir ve sağlam bir zât idi. Kitabı hakkında kendisi şöyle diyor: "Bu Sahih isimli kitabımı işit­miş olduğum 300 bin hadis arasından seçip oluşturdum."


İmam Müslim, hicretin 261. yılında vefat etmiştir. Kendisi İmam Buharî hakkında şöyle demiştir: "Ey Buharî! Seni ancak kıskanç biri ayıplayabilir. Ben şahitlik ederim ki dünyada senin benzerin yoktur."


İmam Müslim, Buharî'yi savunur ve onun hadis hafızları, imam­ları ve âlimleri arasındaki yerini takdir ederdi.


Alimlerin çoğunluğu Buharî'nin Sahihinin hadis dalında daha zengin, daha doğru ve daha titiz olduğu görüşündedirler. Bundan dola­yı bir hadis arayan kimse, onu Buharı1 de bulursa hadisin sıhhatli oldu­ğuna kanaat getirir. Aynı hadis, Buharî'nin Sahihi yanında Müslim'in Sahih'in'de de bulunursa insanın o hadis hakkında güveni artar.


Hadisler arasında en kuvvetlisi Buharî ve Müslim tarafından riva­yet edilen hadislerdir. Bu hadislere, üzerinde bu iki büyük hadis ima­mının ittifak etmesinden dolayı "mütefekkun aleyh" hadisler denir. Her iki imamın ittifak ettikleri hadisler bir hayli fazladır.


Hadislerden birinin sıhhati hakkında bilgi almak isteyen kimse hadis; Buharî'nin Sahihinde aramaya başlamalıdır. Aradığı hadisi ora­da bulursa ona güvenebilir. Orada bulamaz ise Müslim'in Sahihine başvursun. Orada bulduğu hadis de güvenilir bir hadistir. Aynı hadis her ikisinde de bulunursa daha çok güvenilir demektir.

Bu Bölümdeki(8) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-8.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Buhari Ve Müslim-S: Hadis kitaplan arasında yer alan Buharî'nin Sahih'i ile Müslim'in Sahih'i arasındaki temel fark nedir? Rivayetlerinin sahih ol­ması bakımından bu iki kitaptan hangisine daha çok güven duyulması gerekir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.