☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru:Ayette Geçen Bizi İki Defa Öldürdün, İki Defa Dirilttin Sözünün Anlamı nedir?

Sorularla islamiyet-11->Allah Teâlâ buyuruyor ki:


Onlar: "Rabbimiz! Bizi iki defa öldürdün, iki defa diriltin" derler.


Ölüm iki kere midir, yoksa bir kere midir? Dirilme iki defa mıdır, yoksa bir defa mıdır?


CEVAP: Bu ayet-i kerime Mü'min sûresi (diğer ismiyle Gafir sûre­sinin 11. ayetidir. Ayetin tamamı şöyledir:


Onlar "Rabbimiz! Bizi iki defa öldürdün, iki defa dirilttin. Artık biz de suçlarımızı itiraf ettik, bir daha çıkmaya yol var mıdır?" derler.


Bir önceki ayetten anladığımıza göre bunu söyleyenler kâfirlerdir. Önceki ayet şöyledir:


İnkar edenlere: Allah'ın gazabı, sizin birbirinize olan öfkenizden daha büyüktür; imana çağrıldığınızda inkar ederdiniz...


Hakkında soru sorulan bu ayetin anlamı şudur: Kâfirler dünyada sapık, bozuk ve bâtıl bir hayat geçirmiş olduklarını anladıkları zaman, daha önceki yaptıklarından farklı, yararlı işler yapmak için dünyaya tekrar dönmeyi arzu ederler ve Allah'a hitaben şöyle derler:


Bizi iki defa öldürdün, iki defa dirilttin.


Onlar birinci ölümle, dünyada iken ömürleri nihayete erip ecelle­ri geldiği zaman başlarına gelen ölümü, ikinci ölümle de birinci ölü­mün hemen akabinde kabir sorgusu için diriltmelerinden sonra kabir­de karşılaştıkları ölümü kastederler.


Bir rivayete göre de birinci ölümle murat, yaratılmazdan önceki insanın yokluk halidir veya temiz ve mütekâmil bir hayatın olmadığı nutfe (sperm) veya alaka (zigot) zamanındaki halidir. İkinci Ölümle kastedilen de dünyadaki ömürlerinin nihayete ermesinden sonraki ölümdür. Şu ayet-i kerime de bu manadadır:


Ölü idiniz sizleri diriltti, sonra öldürecek, sonra tekrar diriltecek ve sonunda O'na döneceksiniz; öyleyken Allah'ı nasü inkar eder­siniz? (Bakara/28)


Burada öldürmenin iki anlama geldiğini gözönünde bulundurma­mız gerekir: Birisi herhangi bir şeyi ölü olarak yaratmak, ikincisi bir şey diri iken ölü hale getirmektedir.


"Bizi iki defa dirilttin" demelerine gelince birinci diriltmeyle kas­tedilen, onların dünyada yaratılıp yokluktan varlığa çıkarılmaları, ikin­ci diriltilmeyle ise kıyamet günü yeniden diriltilme kasdedilmiştir.


 

Bu Bölümdeki(11) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-11.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Soru:Ayette Geçen Bizi İki Defa Öldürdün, İki Defa Dirilttin Sözünün Anlamı nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.