☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Allah Teâlâ'nın şu âyetinin anlamı nedir? De ki: "Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir."

Sorularla islamiyet-13->CEVAP: Zümer sûresinin 53. âyeti olan bu âyet-i kerime, Allah'ın geniş rahmetinin ve mağfiretinin çok güzel bir tasviridir. Bütün isyan­karları tevbeye ve Allah'a dönmeye çağırmaktadır ve Allah Teâlâ'nın,


büyük olsun küçük olsun, deniz köpükleri gibi çok da olsa günahların­dan tevbe edip dönen kimsenin bütün günahlarını affedeceğini haber vermektedir. Müşrik, Allah'a ortak koşmaktan vazgeçtiği, rabbine ve O'nun dinine inandığı zaman, tevbesinde ve imanında samimi olduğu müddetçe Allah onun geçmişteki inkarını affeder ve onu kulları arası­na kabul eder.


Buharî'nin İbn Abbas'tan rivayet ettiğine göre müşriklerden bir takım kimseler adam öldürmüşler ve bir çok cinayet irtikap etmişler ve zina edip, bunda da çok ileri gitmişlerdi. Bunlar bu kusurlarıyla Muhammed'e (s.a) gelerek: "Ya Muhammed! Senin tebliğ ettiğin ve kendisine davet ettiğin İslâm dini şüphesiz ki çok güzeldir. Keşke bi­ze vaktiyle işlediğimiz bunca cinayetin ve kötülüğün kefaretinin bu­lunduğunu bildirmiş olsaydın" dediler. Bunun üzerine şu âyet-i keri­me nazil oldu:


Onlar ki Allah ile beraber başka bir ilaha dua etmezler ve Allah'ın haram kıldığı canı haksız yere öldürmezler ve zina etmezler. Her kim de bunları yaparsa ağır cezaya uğrar. Kıyamet günü ona iki kat azap edilir. Ve muhakkak ki azapda ebedi, zelil ve hakir kalır­lar. Çünkü Allah bu tevbekar müminlerin kötülüklerini iyiliklerle değiştirir. Çünkü Allah affedicidir, merhametlidir. (Furkan/69-70)


Sonra da şu ayet nazil oldu:


Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah'ın rahme­tinden ümidinizi kesmeyin. (Zümer/53)


Rasûlullah (s.a) konumuzla ilgili âyetin önemini şu sözleriyle vur­gulamaktadır:


Ben dünyayı ve içindekileri bu âyetle değişmem.


İmam Ahmed'in rivayet ettiğine göre adamın biri bastonuna da­yanmış vaziyette Rasûlullah'a gelerek şöyle dedi: "Ey Allah'ın Rasû-lü! Ben pek çok vefasızlık ve masiyet işledim. Ben de affedilebilir miyim?" Rasûlullah (s.a) ona sordu: "Sen Allah'tan başka ilah olma­dığına şehadet etmiyor musun?" Adam: "Evet, senin Allah'ın Rasûlü olduğuna da şehadet ediyorum" dedi. Rasûlulah bunun üzerine adama şöyle dedi: "O halde Allah senin bütün vefasızlıklarını ve günah­larını affeder."


Bu âyet-i kerimenin anlamıyla ilgili daha başka hadisler de var­dır. Bu hadisler söz konusu âyetle, ne kadar büyük ve ne kadar çok olursa olsun Allah Teâlânm tevbe ile birlikte bütün günahları bağışla­yacağının, hiç kimsenin Allah'ın rahmetinden ümidini kesmemesi ge­rektiğinin kastedildiğine dalâlet eder. Çünkü rahmet ve tevbe kapısı çok geniştir.


Allah'ın rahmetinden ancak kâfirler ümit keserler.

Bu Bölümdeki(13) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-13.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Allah Teâlâ'nın şu âyetinin anlamı nedir? De ki: "Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir." Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.