☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Bazı müslümanlar bir hocanın yardımıyle Kur'an öğreni­yorlar. Bu hoca baştan sona kadar Kur'an'ı tefsir ediyor. Kur'an'ın hatmedilmesinden sonra hoca, Kur'an'ı öğrenenlerin başına, bir sığır ya da bir ücret karşılığında bir sarık bağlıyor. Böylece onlar da birer hoca oluyorlar. Bu uygulamanın İslâm'daki durumu nedir?

Sorularla islamiyet-13->CEVAP: Kur'an-Kerim yüceler yücesi Allah Teâlâ'nın kitabıdır. Ona gerekli ihtimamı göstermek gücü yeten her müslümanın üzerine kesin bir farzdır. Müslümanların Kur'an'ı öğrenmeleri üzerlerine düşen bir görevdir. Rasûlullah (s.a) şöyle buyurmaktadır:


Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve Öğreteninizdir. Yine Rasûlullah (s.a) şöyle buyuruyor:


Kur'an, Allah'ın bir ziyafetidir. Allah'ın bu ziyafetinden alabildi-ğinizce alınız.


Sözü edilen hocanın Kur'an'ı öğretmesi güzel bir çalışmadır ve sevabını Allah verecektir, Güzel bir niyetle ve tamamen ihlasla bu ça­lışmaya devam ettiği sürece Allah onu mükafatlandıracaktır. Ehil oldu­ğu ve becerebildiği müddetçe yeterli bilgi ve tecrübesi de varsa hafız­lığa çalıştırmasının yanında tefsir öğretmesinde de bir sakınca yoktur. Kur'an'ı hatmeden bir müslümanın başına hocası tarafından sarık bağ­lanması İslâm toplumunda bilinmeyen ve yaygın olmayan bir âdettir. Fakat bununla beraber maksat, Kur'an'ı ezberleyip öğrenenlerin kıy­metine dikkat çekmek veya başkalarını da bu onurlu yarışa katılmaya teşvik etmek ise bunda bir sakınca yoktur.


Her ne kadar bu faaliyetleri yapan kimseler zengin ve muhtaç ol­madıkları müddetçe ücretsiz olarak yapmaları daha faziletli ise de ba­zı fıkıhçılar bir kimsenin bütün vaktini Kur'an öğretimine verdiği tak­dirde karşılığında ücret almasına cevaz vermişlerdir.


Fakat bir adamın sadece başına bir sarık konuluvermesiyle hoca olmasına gelince bu tartışmaya açık bir konudur. Bir kişi ilim sahibi ol­madan, fetva verecek duruma gelmeden de Kur'an'ı ezberlemiş olabi­lir. Hatta öyle hafızlar vardır ki hafızlığın kıymetini bilmez ve Kur'an'ı korumada gerekli ihtimamı göstermezler. Bu sebeble de Allah onu Kur'an'ın bereketinden ve hayrından mahrum bırakır.


Ancak bir kimse hem hafız olur, hem de Kur'an'ı anlar, dini konu­larda ilim sahibi olur ve Allah'ın Kitabıyla amel ederse, bilinen örfe göre bu kişi hem kendisine saygı gösterilsin diye, hem başkalarına da teşvik olsun diye hocalık vasfına hak kazanır.

Bu Bölümdeki(13) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-13.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷




SORU: Bazı müslümanlar bir hocanın yardımıyle Kur'an öğreni­yorlar. Bu hoca baştan sona kadar Kur'an'ı tefsir ediyor. Kur'an'ın hatmedilmesinden sonra hoca, Kur'an'ı öğrenenlerin başına, bir sığır ya da bir ücret karşılığında bir sarık bağlıyor. Böylece onlar da birer hoca oluyorlar. Bu uygulamanın İslâm'daki durumu nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.